Jest złożony z prefabrykowanych płyt żelbetowych, których grubość mieści się w przedziale od 4,5 do 7 cm. W płytach umieszczone jest zbrojenie w postaci prętów a także kratownice przestrzenne oraz inne elementy dodatkowe.
Płyty, będące dolną częścią stropu, stanowią tak zwany szalunek tracony. Eliminujemy tym samym utrudnienia związane ze stosowaniem szalunku tradycyjnego.
Pręty zbrojeniowe umieszczone w płycie pełnią rolę zbrojenia dolnego stropu, natomiast za przeniesienie sił ścinających oraz połączenie z warstwą nadbetonu odpowiadają przestrzenne kratownice.
Po ułożeniu prefabrykowanych płyt filigranowych na budowie, układane jest zbrojenie dodatkowe, a całość zalewana zostaje odpowiednią ilością nadbetonu. Wytrzymałość płyt dostosowuje się do konkretnych obciążeń działających na strop.
Stropy Filigranowe są stosowane w całej Europie. Stanowią przykład stropu półprefabrykowanego. Zastosowanie znajdują w budownictwie przemysłowym, mieszkaniowym czy wiejskim.
W Polsce stropy filigranowe po raz pierwszy zaczęły się pojawiać w roku 1996 w Muratorze nr 10/96 w przeglądzie stropów, podczas gdy w Europie można się było z nimi spotkać już w latach 1964-1965.
Główne zalety stropu filigranowego
Stropy VECTOR to idealne rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym, szeregowcach i budynkach wielokondygnacyjnych. Montaż stropów panelowych jest zdecydowanie szybszy i tańszy, gdyż nie wymaga układania belek i pustaków między belkami oraz licznego zbrojenia górnego. Do minimum zredukowana jest ilość stemplowania, szalowania. W niektórych wypadkach stemplowanie nie jest w ogóle konieczne. Stropy panelowe to również większe możliwości konstrukcyjne – stropy panelowe można stosować w aranżacji dużych przestrzeni, bez ścian działowych czy podciągów.